Duże koła 4x4 w twoim samochodzie terenowym

duże opony 4x4

Gdy kupujemy zderzak należy pamiętać że dużo z nich zamiast polepszać utrudniają przejazdy po trudnym terenie bo np. zmniejszą kąty natarcia samochodu. Także psuje to na przykład zbyt niski montaż wyciągarki. Kąty rampowe z kolei można poprawić tylko zwiększają koła lub zmieniając lift samochodu. Ale okazuje się żeby to wykonać należy obniżyć reduktor co zdecydowanie psuje nam szyki. Dlatego pamiętajmy z rozwagą montować progi czy osłony podwozia.
 
A większe opony jakie dają nam problemy? Maksmylany przechył boczny bardzo ważny aspekt przy jeździe terenowej. Samochód przewróci się na bok gdy siła wektora cieżkości wyjdzie poza pole podstawy. A taki większy przy dużych kołach w samochodzie terenowym. Więc pokonowyanie trawersów zdecydowanie robi się trudniejsze.

 

Następne problemy większych kół pojawią się w układzie kierowniczym. Ponieważ takie kółeczka zwiekszają promień skrętu co utrudnia jeszcze bardziej zwrotność auta. Ale to nie wszystko jeśli chodzi o układ kierowniczy większe koła to potrzeba większej siły do skręcania. I oczywiście to nie tylko siła ficzyna waszych rąk bo ta może być nie odczuwalna dzięki wspomaganiu. Bardziej mam na myśli siły odczuwalne obciążenia układu kierowniczego czyli zużywalność drążków, końcówek kierowniczych zwrotnicy przekładni i oczywiście pompy wspomagania wraz z amortyzatorem skrętu. Co doprawadza do znacznie gorszego prowadzenia auta i zwiększenia awaryjności.

 

Układ hamulcowy a duże koła? Pomyślcie że próbujecie zatrzymać worek ważący 5 kg a potem ktoś wam rzuca 20kg. Siła hamowania zdecydowanie musi być większa. Więc efektywność hamulców spadnie. Zaciski będą musiały znieść większe opory toczenia i inną przyczepność kół.

 

A co robią duże koła w przeniesieniu napędu? Zdecydowanie zmiany przede wszytkim można zobaczyć w zmianach podczas przyspieszania. Analogicznie jak przy hamowaniu. Aby przyspieszyć trzeba najpierw te duże koła doprowadzić do momentu obrotowego. Czyli w skrócie większe koła wymagają większego momentu obrotowego samochodu. A skąd ten moment oczywiście od silnika które efektywnie pracuje tylko według określonego przedziału obrotowego który ma dość mały zakres. Czyli dynamika potrzebna do wjazdu na górę spada znacząco.